Üye Sayfası

ODTÜ Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOSAM) tarafından Doğa Koruma Merkezi Vakfı işbirliğiyle; 26 Mayıs 2019 Pazar günü, 08.00-20.00 saatleri arasında, ODTÜ yerleşkesinde Türkiye’nin 2. Tür Say! etkinliği yapılacak.

Doğaseverlerin rehberler eşliğinde gözlem yapacağı etkinlikte, bitki, kuş, kelebek gibi türlerin fotoğrafları çekilerek önce uzmanlarla, sonra herkesle paylaşılacak. Etkinlikle; vatandaşlık bilimi kapsamında birçok türün tespit edilmesinin yanı sıra, doğada keyifli vakit geçirmek de hedefleniyor.

Sınırlı kontenjanla gerçekleştirilecek bu etkinliğe katılmak ve ODTÜ doğasını yakından tanımak için; 20 Mayıs 2019 tarihine kadar http://odtudedoga.org adresinden başvuru yapılabilir.

Tür Sayma Hakkında

Tür sayma, diğer adıyla bioblitz (Yaşam anlamına gelen bio ve akın anlamındaki blitz kelimelerinin birleşiminden oluşan kelime; insanların kısa sürede, yoğun bir şekilde işbirliği yaparak belirli bir yerdeki tür çeşitliliğini keşfetmesi anlamındadır.), toplumun doğaya ilgisini artırmak amacıyla; başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede vatandaş bilimi etkinliği olarak uygulanıyor. İsteyen herkesin katılabildiği bu etkinlikte katılımcılar doğada gözlemleyebildikleri canlıları uzmanlar yardımıyla tanımlıyor.

İlki 2018 yılında ODTÜ’de yapılan Tür Say! etkinliğinde; 100 katılımcı doğa rehberleri eşliğinde bin 324 gözlem kaydetti. Bunların bin 54’ünün teşhisi yapılabildi. En çok kayıt altına alınan beş tür; Anadolu melikesi (kelebek), saçlı keten (bitki), uyuzotu (bitki), İspanyol kraliçesi (kelebek) ve acıyavşan (bitki) oldu.