Üye Sayfası

Tür Say!
Biyolojik Çeşitlilik Tespit Çalışması
22 Haziran 2018, ODTÜ

“Tür Say!” etkinliği, halkın biyolojik çeşitliliğe ilgisini arttırmayı hedefleyen ve 12 saat süren yarışma, eğitim ve bilimin bir araya geldiği bir “canlı çeşitliliğini belirleme” maratonudur. Doğa Koruma Merkezi Vakfı’nın Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Butterfly Conservation (İngiltere), Anima Mundi (İtalya), ve Thessaly Teknoloji Enstitüsü (Yunanistan) ortaklığında yürütülen Erasmus + “ Gençlik ve Kent için Doğa” projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir.
Bu etkinlikte katılımcılar doğada gözlemleyebildikleri canlıları uzmanlar yardımıyla tanımlayacak, belgelendirecek ve bilim insanlarının arazide nasıl çalıştıklarını, ne tür araç ve yöntemler kullandıklarını görebileceklerdir.

Uzman ekip ve gönüllü doğa eğitmenleri eşliğinde yürütülecek olan bu etkinliğin başlangıç noktası ODTÜ Kapalı Yüzme Havuzu önüdür. Kesin olmamakla beraber A-1 kapısı ve başlangıç noktası arasında belli aralıklarla taşıma yapılacaktır. Hazır olan ekipler 08:00-10:00 arasında etkinliğe başlayacaktır.


Kampüse giriş sırasında davetiyenizi göstermeniz istenecektir. Yanınızda öğlen yemeği için sandviç, atıştırmalık ve su, beklenmedik hava koşullarından korunmak için de güneş kremi, gözlük, şapka ve yağmurluk getirmeyi unutmayın! Rahat giysiler ve yürüyüş ayakkabısı 12 saat sürecek olan etkinliğimizde rahat edebilmeniz için önemlidir.

Maraton başlamadan önce ekipler, haritalarda gidilecek bölgeler ve etkinlik kuralları belirlenecektir. Maratonun başlamasıyla birlikte ekipler zamana karşı yarışacak ve tespit edilen tür sayıları belirli aralıklarla güncellenecektir. Maraton saat 20:00’de sonlandırılacaktır. Süre sonunda elde edilen bulgular Doğa Koruma Merkezi tarafından duyurulacaktır.

Maraton süresince rastladığınız ilginç canlıları onlara zarar vermeden fotoğraflamanızı, iNaturalist uygulamasını kullanarak konum işaretlemesi yapmanızı, sosyal medya hesaplarınızdan #odtudedoga #tursay2018 hashtagleri ile paylaşmanızı bekliyoruz. iNaturalist uygulamasını İnternet erişimi olan mobil cihazlarınıza aşağıdaki adreslerden ücretsiz olarak indirebilirsiniz:
https://play.google.com/store/apps/details…
https://itunes.apple.com/us/app/inaturalist/id421397028?mt=8

Etkinlik boyunca canlılara mümkün olduğunca zarar verilmemesine özen gösterilmesini ve örnek toplanmamasını rica ediyoruz. Teşhiste zorlanılan türler için fotoğraf çekmeniz ve etkinlik başlangıcında belirtilecek kanallardan paylaşmanız ise Tür-Say’ın başarısına önemli katkı verecektir.
Tür Say! etkinliğinde görüşmek, tanışmak, hep birlikte öğrenmek ve keşfetmek üzere…
Sevgiler,

TürSay! Ekibi

#odtudedoga
#genclikvekenticindoga
#dogakorumamerkezi